3.1. Թեմայի Ղեկավարը երաշխավորում է աշխատանքների կատարման համար իր պատշաճ մասնագիտական որակավորումը և քաղաքացիաիրավական իրավունակությունը:
4. ԿՈՂՄԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ և ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
4.1. Թեմայի ղեկավարը պարտավոր է ՝
4.2. Թեմայի պայմանագրի նախահաշվով նախատեսված ֆինանսական միջոցներն օգտագործել Թեմայի պայմանագրով սահմանված նպատակներով և չափաքանակներով, 4.3. Թեմայի աշխատանքները կատարել Թեմայի պայմանագրի առաջադրանքին համապատասխան, 4.4. Հիմնադրամին ներկայացնել Թեմայի պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման յուրաքանչյուր 12-ամսյա փուլի մասին ընթացիկ հաշվետվություն, իսկ Թեմայի պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների ավարտից հետո` ամփոփիչ հաշվետվություն: Ընթացիկ հաշվետվությունը ներկայացվում է յուրաքանչյուր փուլի իրականացման ժամկետի սկզբից հաշված 12-րդ ամսվա առաջին 20-օրյակում, իսկ ամփոփիչ հաշվետվությունը` Թեմայի պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման ավարտից առաջ` 10 օրվա ընթացքում, 4.5. Հիմնադրամին տեղեկացնել իր և (կամ) Թեմայի պայմանագրի կատարողների, երկու ամսից ավելի բացակայելու մտադրության մասին՝ բացակայությունից առնվազն մեկ շաբաթ առաջ, 4.6. Թեմայի պայմանագրով նախատեսված արդյունքը ստանալու անհնարինությունը հայտնաբերելու կամ աշխատանքը շարունակելու աննպատակահարմարության մասին անհապաղ տեղեկացնել Հիմնդրամին: 4.7. Թեմայի պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների դիմաց Կոմիտեի կողմից գումարները չվճարելու դեպքում միակողմանի լուծել սույն Պայմանագիրը: 4.8. Թեմայի պայմանագրով նախատեսված հետազոտության արդյունքներին վերաբերող գիտական հրապարակումների մեջ` ներառյալ գիտաժողովի նյութերը (proceedings), հիշատակել Հիմնադրամի անվանումը։ 4.9. Հիմնադրամը իրավունք ունի՝ 4.10. Չհաստատել Թեմայի պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման յուրաքանչյուր 12-ամսյա փուլի մասին ընթացիկ հաշվետվությունը, ինչպես նաև ամփոփիչ հաշվետվությունը, եթե Թեմայի ղեկավարը թույլ է տվել Թեմայի պայմանագրի պայմանների խախտում: 4.11. Թեմայի պայմանագրի ընթացքում տնօրինել Թեմայի պայմանագրի նախահաշվի «Այլ ծախսեր» հոդվածի «Վերադիր ծախսեր» ենթահոդվածով նախատեսված միջոցները իր մատուցած ծառայությունների ծախսերը հոգալու նպատակով, 4.12. Հիմնադրամի գիտական խորհրդի և Թեմայի պայմանագրի կատարողների համաձայնությամբ Կոմիտե ներկայացնել միջնորդություն՝ Թեմայի ղեկավարի կողմից իր պարտականությունների կատարման անհնարինության հիմքով Թեմայի ղեկավարի փոփոխություն կատարելու մասին: 4.13. Հիմնադրամը պարտավոր է՝ 4.14. Թեմայի Ղեկավարին տեղյակ պահել Թեմայի աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ Կոմիտեից ստացված ֆինանսական, կազմակերպչական և Թեմայի պայմանագրից բխող այլ հարցերով ընդունված որոշումների, հրամանների, հրահանգների մասին, 4.15. Հետազոտության ավարտվելու օրվա դրությամբ չօգտագործված ֆինանսական միջոցները մեկշաբաթյա ժամկետում վերադարձնել Կոմիտեի համապատասխան հաշվին:5. ՎԱՐՁԱՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՀԱՇՎԱՐԿՆԵՐԸ
5.1. Հիմնադրամը պարտավորվում է Թեմայի պայմանագրի միջոցներից և Թեմայի պայմանագրով նախատեսված աշխատանքները կատարելու համար, Թեմայի Ղեկավարին յուրաքանչյուր ամիս վճարել վարձատրություն՝ , ( հազար ) ՀՀ դրամի չափով (այսուհետ` «Վարձատրություն»):
5.2. Կողմերը համաձայնվում են, որ սույն պայմանագրի 5.1 կետում նշված վարձատրության գումարը Հիմնադրամը Թեմայի Ղեկավարին է վճարում մինչև հաջորդ ամսվա 15-ը` անկանխիկ հաշվարկով` սույն պայմանագրի ստորագրության տողից առաջ նշված` Թեմայի Ղեկավարի բանկային հաշվին դրամական փոխանցում կատարելու միջոցով: 5.3. Սույն պայմանագրի 5.1. կետում նշված գումարն իր մեջ ներառում այդ կապակցությամբ վճարման ենթակա բոլոր հարկերի և պարտադիր այլ վճարների գումարները, և համապատասխան հարկային ու այլ պարտավորությունները, որոնք կատարվում են Հիմնադրամի կողմից Հայաստանի Հանրապետության գործող օրենսդրության համաձայն: 5.4. Սույնով Կողմերը համաձայնվում են, որպեսզի Հիմնադրամը ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կատարի անհրաժեշտ բոլոր ֆինանսական գործողությունները և վճարումները Թեմայի պայմանագրի նախահաշվի՝ «Այլ ծախսեր» հոդվածի «Սարքեր, նյութեր և ծառայություններ» և «Գործուղումներ» ենթահոդվածներով Թեմայի պայմանագրին հատկացված միջոցների հաշվին (սահմաններում)՝ Թեմայի ղեկավարի կողմից Հիմնադրամին ներկայացված գրավոր հանձնարարականի և(կամ) պահանջագրի հիման վրա։ 5.5. Կողմերը համաձայնվում են, որ Հիմնադրամը իրականացնելու է Թեմայի պայմանագրով սահմանված ֆինանսական միջոցների տնօրինումը, ինչպես նաև սույն պայմանագրի 5.4 կետում նշված ֆինանսական գործառույթները և վճարումները, քանի դեռ Կոմիտեի և(կամ) Թեմայի ղեկավարի կողմից Հիմնադրամին չի ներկայացվել գրավոր հանձնարարական և(կամ) պահանջագիր Թեմայի պայմանագրով սահմանված ֆինանսական միջոցների տնօրինումը դադարեցնելու մասին: 5.6. Կողմերը համաձայնվում են, որ սույն պայմանագրի 5.1 կետում նշված վարձատրության գումարը Հիմնադրամը Թեմայի ղեկավարին է վճարում մինչև հաջորդ ամսվա 15-ը` անկանխիկ հաշվարկով` սույն պայմանագրի ստորագրության տողից առաջ նշված` Թեմայի ղեկավարի բանկային հաշվին դրամական փոխանցում կատարելու միջոցով: 5.7. Սույն պայմանագրի 5.1 կետում նշված գումարը Հիմնադրամը վճարում է Թեմայի ղեկավարին՝ բացառապես Թեմայի պայմանագրով նախատեսված ֆինանսավորման գումարը Հիմնադրամի բանկային հաշվին փոխանցվելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում: 5.8. Կողմերը համաձայնվում են, որ եթե Թեմայի պայմանագրով և ֆինանսական նախահաշվով սահմանված գումարը չի փոխանցվում Հիմնադրամի բանկային հաշվին, ապա Հիմնադրամը Թեմայի Ղեկավարին համապատասխանաբար չի փոխանցելու սույն պայմանագրի 5.1 կետում նշված վարձատրության գումարը: 5.9. Սույն պայմանագրով չկարգավորված և թեմայի իրականացման համար անհրաժեշտ ֆինանսական այլ ծախսերը, կողմերի համաձայնությամբ կատարվելու են Թեմայի պայմանագրի ֆինանսական միջոցների հաշվին՝ Հիմնադրամին ուղղված Թեմայի Ղեկավարի գրավոր հանձնարարականի հիման վրա:6. ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆԸ
6.1. Սույն պայմանագիրն ուժի մեջ է մտնում և դրա պայմանները Կողմերի համար պարտադիր են դառնում՝ թ., պահից և գործում է մինչև Թեմայի պայմանագրով սահմանված աշխատանքների իրականացման ժամկետի ավարտը` թ.,
6.2. Սույն պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած են համարվում դրա առարկայի վերաբերյալ Կողմերի միջև նախկինում եղած բանավոր կամ գրավոր համաձայնություններն ու պայմանավորվածությունները: 6.3. Սույն պայմանագիրը կարող է վաղաժամկետ լուծվել և (կամ) սույն պայմանագրի գործողությունը կարող է կասեցվել պայմանավորված Թեմայի պայմանագրի կասեցումով: 6.4. Սույն պայմանագրի առանձին դրույթի կամ մասի անվավերությունը չի հանգեցնում դրա մյուս դրույթների կամ մասերի անվավերությանը:7. ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
7.1. Սույն պայմանագրի ցանկացած փոփոխություն կամ լրացում վավերական է, եթե կնքված է գրավոր ձևով:
8. ԴԱԴԱՐԵՑՈՒՄ
8.1. Սույն պայմանագիրը կարող է վաղաժամկետ լուծվել Կողմերի գրավոր համաձայնությամբ:
9. ԿՈՂՄԵՐԻ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
9.1. Կողմերը կրում են գույքային և այլ պատասխանատվություն սույն պայմանագրից բխող իրենց պարտավորությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու համար` Հայաստանի Հանրապետության գործող օրենսդրությանը և այլ նորմատիվ ակտերին համապատասխան:
9.2. Կողմերը ազատվում են պատասխանատվությունից սույն պայմանագրով իրենց պարտավորություններն ամբողջությամբ կամ մասնակի չկատարելու համար, եթե դրանց չկատարումը հանդիսանում է անհաղթահարելի ուժի հանգամանքների հետևանք:10. ԿԻՐԱՌՎՈՂ ԻՐԱՎՈՒՆՔԸ ԵՎ ՎԵՃԵՐԻ ԼՈՒԾՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
10.1. Սույն պայմանագրի նկատմամբ, ներառյալ` Կողմերի իրավունքների և պարտականությունների բովանդակության, մեկնաբանման, կատարման, չկատարելու կամ անպատշաճ կատարելու հետևանքների, դադարման, առոչինչ լինելու և դրա հետևանքների, պայմանագրից ծագող պահանջի զիջման և պարտքի փոխանցման առնչությամբ կիրառվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքները և այլ իրավական ակտերը:
10.2. Սույն պայմանագրից կամ դրա կապակցությամբ ծագող բոլոր վեճերը, տարաձայնությունները և պահանջները, ներառյալ՝ դրա կատարմանը, խախտմանը, դադարեցմանը կամ անվավերությանը վերաբերող, ենթակա են կարգավորման` Կողմերի միջև բանակցությունների և խորհրդակցությունների ճանապարհով, իսկ, համաձայնության չհասնելու դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան` Հայաստանի Հանրապետության իրավասու դատական ատյաններում:11. ՄԵԿՆԱԲԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
11.1. Սույն պայմանագրի դրույթները մեկնաբանելիս` Կողմերը, ինչպես նաև դատարանը պետք է ելնեն դրանում պարունակվող բառերի և արտահայտությունների տառացի նշանակությունից: Այդպիսին պարզ չլինելու դեպքում պայմանագրի որոշակի դրույթի մեկնաբանությունը որոշվում է` այն սույն պայմանագրի մյուս պայմանների և պայմանագրի ամբողջական իմաստի հետ համադրելու միջոցով:
12. ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
12.1. Սույն պայմանագիրը կազմված է հավասարազոր իրավաբանական ուժ ունեցող երկու օրինակից: Յուրաքանչյուր Կողմին տրվում է մեկական օրինակ: